Ağrısız Doğum Mümkün müdür?

Jin.Op.Dr.Selçuk Somer: Suda doğum doğum ağrılarını ciddi bir şekilde azaltıyor. Hatta klasik ağrı kesiciler kadar etkisi olduğu da bilimsel olarak ispatlanmış durumda

Op.Dr.Hakan Çoker: Şimdi, ağrı dediğiniz zaman ağrı bir kavram aslında doğumda. Yani normal memelilerde çok ağrılı olarak doğuran yok bir tek insanda var. Bu da biraz düşünce yapısıyla ilgili. Kortex dediğimiz düşünen beyin biraz algılarla geçmiş tecrübelerle, duyduğu hikayelerle korkutmalarla ve sonuçta daha çok korkularla ağrı yaratıyor. Bunu daha az ağrılı hatta ağrısız doğuma götürmek mümkün. Bunun için biraz bilgi lazım, önce bilgi korkunun panzehiri, ardından da eğitim lazım.

Eğitim, nefes çalışmaları gevşemeler… Bunları yaptıktan sonra karada doğumda da ağrısız doğuma doğru gidebilirsiniz. Ama havuza girmek bu ağrıları azaltma yönünde çok önemli bir faktör. Bu yüzden bir şeyleri eksik bilseniz bile havuzu kullandığınızda daha ağrısız daha rahat bir doğuma doğru gidersiniz. Ağrısız doğum derken buradan oturduğunuz yerden doğumdan bahsetmiyoruz.

Doğum yapan kadın elbette terleyecek yorulacak elbette bazen yapamıyorum diyecek ama iyi bir destek ekibi varsa çevresinde o zaman doğumdan sonra evet zordu ama yapılabilir bir şeydi siz de yapabilirsiniz diyecek. Tıpkı geçmişteki annelerimizin yaptığı gibi. Havuz ve suya girmek buradaki ilaç dışı ağrı kesici faktörler arasında en önemli şeylerden biri ve bunu bütün dünya kabul etmiş durumda. Bütün dünyadaki tıp dernekleri her kadına doğum havuzunu özellikle açılma döneminde sunulmasını öneriyor. Gerekirse suda doğurur ya da dışarıya çıkar doğurur ağrıyı kesinlikle havuzlar azaltıyor.

Jin.Op.Dr.Selçuk Somer: Aslında fizyolojisinden de bahsetmek gerekirse neden su ağrıyı azaltıyor diye, bunun en önemli sebebi şu: spazm sonuçta ağrıyı doğuruyor, oksijenlenme azlığı ağrıyı doğuruyor. Maçlarda kaslarına kramp giren oyuncuları düşünebiliriz. Su kesinlikle dolaşımı arttırıyor, spazmı çözüyor ve aslına bakarsanız o doğal endorfin dediğimiz doğal ağrı kesicilerin salgılanmasını arttırıyor. Bu üç sebeple ağrıyı azaltıyor.