Keşkesiz Doğum Ekipleriyle Yapılan Doğumlardaki Müdahale Oranları Nasıldır?

Jin.Op.Dr.Selçuk Somer: Literatüre baktığınız zaman bahsedilen kritik ortamların çok daha altında. Bunların içinde epidural açmayı, vakum takmayı, yukarıdan itmeyi, suni sancıyı hepsini katarak konuşuyorum. Örneğin epidural için söylemem gerekirse ilk doğumlarda %10’un bile altında olduğunu söyleyebilirim.

Op.Dr.Hakan Çoker: Bunu ne sağlıyor, doktorun bir yeteneği mi yoksa annenin hazırlığı mı, yoksa psikoloğun desteği mi? Niye azalıyor? Çünkü Türkiye’de biliyoruz ki epizyotomi oranları ilk doğumlarda neredeyse %80-90 aralığında hala devam ediyor.

Jin.Op.Dr.Selçuk Somer: Bunun bir kere tek bir nedeni yok. Tek bir kişinin başarısı da denemez de zaten, bu bir bütün. Öncelikle doğuma hazırlık eğitimlerinden başlıyor. Burada doğumun nasıl yönetileceği ve annenin kendisine nasıl davranacağı bir kere ona öğretiliyor. Meditasyonuyla nefes egzersizleriyle, gevşemesiyle, bunun üzerine üstelik antreman da yapılıyor. Sadece öğretilmiyor aynı zamanda kişi hem kendisi hem de ebe desteğiyle bu antremanları da yapıyor. Nasıl bir futbolcu direkt maça çıkmadan önce bu antremanları hem kendi hem de antrönör eşliğinde yapıyorsa.

Op.Dr.Hakan Çoker: Antreman derken ne yapıyorlar? Doğum mu yapıyorlar?

Jin.Op.Dr.Selçuk Somer: Benzerini. Yaşıyorlar orada sancılar geldiği zaman dalgalar geldiği zaman onu nasıl karşılayacaklar hangi nefesle hangi vücut şekliyle karşılayacaklar.

Op.Dr.Hakan Çoker: Bir çeşit canlandırma diyorsun yani?

Jin.Op.Dr.Selçuk Somer: Kesinlikle. Bunlar arkja arkaya yapılıyor ki doğum başladığı anda her şey sanki çok defa tekrar edilmiş bir tiyatro sahnesi gibi oynanmaya başlıyor. Şimdi bunun doktor gözüyle bakıldığı zaman en önemli konulardan bir tanesi gevşeme. Sonuçta bizim orada yaptığımız her şey epizyosu, kesiler, vakumlar bunların hepsi gevşemenin tam olarak olmamasıyla ilgili, yani kasların oradaki gerginliğiyle ilgili. Derin bir gevşeme anında, derin bir nefes egzersizi altında zaten çok kolay bir gevşeme oluyor o yüzden doğum da hızlı ilerliyor, doğum hızlı ilerlediği için biz ekstradan suni sancı takmak zorunda kalmıyoruz. Anne gevşediği için çok güzel ıkınıyor, ıkındığı için biz vakum takmak zorunda kalmıyoruz. Gevşeme olduğu için epizyo açmaya gerek kalmıyor. Yoksa ben az epizyo açıyorum diye özellikle övüneceğim bir durum yok. Anne buna bir şekilde fırsat veriyor.