Keşkesiz Doğumda Müdahaleler Azaldığı İçin Komplikasyonlar da Azalmıştır

Op.Dr.Hakan Çoker: Bütün eğitimlerimize katılan doktorlar tecrübelerinde söylüyorlar: Hepsi müdahalelerinin azaldığını ve azaldıkça da gördükleri komplikasyon oranlarının düştüğünü söylüyorlar. Buna bağlı olarak da tabi ki sezeryan oranları müdahaleler hepsi birlikte aşağıya doğru iniyor.

Jin.Op.Dr.Selçuk Somer: Muhtemelen suni sancının da daha az kullanıldığı için de bu oluyor diye düşünüyorum açıkçası. Çünkü herşey için daha fazla zaman veriyoruz, hızlandırmaya çalışmıyoruz, doğal akışına bırakıyoruz doğumu bunların da mutlaka etkisi olması lazım.

Op.Dr.Hakan Çoker: Kesinlikle fizyolojiye saygı duydukça anne bebek rahim uyum içinde çalışıyorlar ve sorunsuz bir şekilde doğumlar gerçekleşiyor. Elbette sorunlar da çıkmıyor değil. Doğumda her zaman bir sorun çıkabilir, zaten doktorla çalışmanın ve hastanede doğum yapmanın hedefi de bu. Buradan şu sonuç çıkmasın yani ” keşkesiz doğumlarda hiç bir sorun çıkmıyor.”. Çıkıyor tabi ki ama bunların oranları azalıyor, azalmasının yanında bunun annede yarattığı travmalar azalıyor çünkü anne aldığı eğitimler ve desteği sayesinde ne sorun yaşarsa yaşasın ne kadar büyük acil olay çıkarsa çıksın bunları rahat karşılıyor, doktorun da işini kolaylaştırıyor.