Keşkesiz Doğumun Bize Kattığı Faydalar Nelerdir?

Op.Dr.Hakan Çoker: İtiraf edeyim ki ben de kadını görmeye başladım, özellikle 2007’deki doğuma hazırlık eğitimlerinden sonra başlamıştı bu ama doğum psikoloğuyla çalışmaya başladıktan sonra görüp de tanımlayamadığım bir çok şeyin aynen dediğin gibi doğum psikoloğuyla çalışıldığı zaman bize sunulması o görüşümüzü çok açtı ve birden kadını erkeği ikisinin arasındaki uyumu, geçmişten getirdiği bildiği ya da bilmediği bir sürü travmanın doğum odasına nasıl taşındığını gördük ve bunların birebir aktif çalışılmasını gördük. Kadını çok daha derinden bana tanıttığını söyleyebilirim keşkesiz doğumun.

Jin.Op.Dr.Selçuk Somer: İkinci aklıma gelen de doğumla ilgili bir sorun çıktığı zaman ortaya tıbbi bir sorundan bahsediyorum bunun yönetilmesi ile ilgili çok zorlandığımı hatırlıyorum. Nded zaman hangi ses tonuyla kimlere bunun anlatılması gerektiğinden başlayarak hangi gün yapılması gerektiğine kadar. Şimdi burada da bir ekiple çalışmanın getirdiği çok büyük bir rahatlık var, söylediğinizi tam olarak karşı tarafa anlatabiliyorsunuz ve oradan da doğru şekilde algılandığından emin oluyorsunuz. O yüzden bir problem çıktığı zaman da doğumun yönlendirilmesi kolaylaştı.

Op.Dr.Hakan Çoker: İyi söyledin, şimdi benim de aklıma geldi yani doğuma hazırlık eğitici eğitimi de veriyoruz biz biliyorsun ve orada gelen kadın doğum uzmanları da var ve onlara ben diyorum ki ben on yıldır doğumlarda karar vermek zorunda hemen hemen kalmadım, bütün kararları aileler verdiler. Keşkesiz doğumun bana kattığı en büyük şey bu aileyi kararlara aktif katabilmek , kattığınız zaman aileye sizin bildiğiniz onların geri planda bilmediği bütün tıbbi verileri sunuyorsunuz ve sunduktan sonra seçenek için onlara bir zaman veriyorsunuz. Tabi acil durumları bunun dışında tutuyorum. Bunu yapıp onlara bir zaman verdiğiniz zaman düşünerek kararlara aktik katıldıkları zaman, örneğin suyunuz geldi ne kadar bekleyelim, suyunuz geldi bekledik suni sancı mı verelim, sezeryan mı yapalım? bunlara aktif katıldıkları zaman işte keşkesizliği bunun yarattığını keşfettim. Karara aktif katıldıkları zaman kendilerine saygı duyulduğunu hissediyorlar ve gerçekten sorumluluk almış hissediyorlar. Bu beni de rahatlatıyor, çünkü karara aktif katılan bir aile doğumda bir problem çıktığı zaman öyle kolay kolay doktorunu suçlama yönünde bir rol almıyor. Bakıyor ki ” evet birlikte karar verdik ve bunların komplikasyonları da olabilirdi, oldu ama eleleyiz,birlikteyiz.”vs.