Keşkesiz Doğumun Diğer Doğumlardan Farkı Nedir?

Op.Dr.Hakan Çoker: Keşkesiz doğum diyorsunuz, bunun bir farklılığı var mı? Yani her yerde bir sürü doğum yapılıyor, keşkesiz doğumun farkı ne?

Jin.Op.Dr.Selçuk Somer: Keşkesiz doğumun bir çok farkı var. Ben sıralarken en öne sanırım teknoloji ve doğalın birleştirilmesini koyabilirim. Doğallık derken şunu söyleyebilirim: İnsanlar gerçekten değişiyor anne ve babanın istekleri değişiyor. Artık insanlar doğal doğumu hem doğallığıyla hem de coşkusuyla yaşamak istiyorlar, ama aynı zamanda modern tıbbın sağladığı güvenlikten de hiç bir zaman bir ödün vermek istemiyorlar.

Doğal doğum derken insanın aklına gelen işte o bir an evvel kurtarılması gereken bir an evvel geçilmesi gereken bir dönemmiş gibi algılanıyor. Halbuki aslında bir doğum coşkusu var anı yaşamakla ilgili olan anneyle bebeğin buluşmasının coşkusunu yaşamakla ilgili olan bir bölüm var. Keşkesiz doğum gerek ebe desteği gerekse psikolog desteğiyle buna bir kere kesinlikle büyük bir alan açıyor ve bu yüzden ön plana çıkıyor ama modern hastanelerde yapıldığı için modern tıbbın bütün kuralları sonuna kadar uygulandığı için de o güven de arka planda oluyor ve bu çok daha doğal bir şekilde yaşanmış oluyor. Bence en önemli farklılıklarında biri bu. Ve kesinlikle fizyolojiye karşı bir savaş verilmiyor, kesinlikle fizyoloji zorlanmıyor, belli bir sınıra geldiği zaman biz zaten müdahale ediyoruz ve olayı yönetmeye başlıyoruz doktorlar olarak .