Suda doğum doğal doğumun bir parçası mıdır?

Jin.Op.Dr.Selçuk Somer: Suda doğum doğal doğumun bir parçasıdır. Ama doğal doğum deyince bu normal vajinal doğumdan bazı farklılıklar içeriyor. Yani her vajinal doğum doğal doğum demek değil. Bunun bazı kuralları var değil mi Hakan Bey?

Op.Dr.Hakan Çoker: Tabi, karşılığı bunun medikalize doğum. Yani bir kadını alıp bütün müdahaleleri yapıp doğurtmak geliyor. Günümüzde bunu kimse tercih etmiyor. Birincisi daha güvenli olanı doğumun kendiliğinden başlamasıdır, suda doğum da zaten bunun için biçilmiş bir kaftan. İkinci olarak doğum başladıktan sonra mümkün olduğunca gerekmedikçe müdahalenin yapılmaması. Bu “müdahale kesinlikle yapmayalım” değil gerektiğinde tabi ki yapıyoruz. Ama zaten bir kadını suya koyduğunuz anda serum takamazsınız, müdahaleleri yapamazsınız, zaten teknik açıdan da yapamazsınız bu yüzden suya girdiği anda kadın kendiyle başbaşa kalmanın ve doğal doğumun bir garantisi haline geliyor ve bir problem olmadığı sürece zaten o sudan çıkmak istemiyor.

Bu yüzden şunu diyebiliriz havuzun suyun kullanılması suda ve suya doğumlar doğal doğum yolunda yapabilecekleri en büyük şeylerden biri. Daha az müdahaleli doğumlar oluyor daha rahat, daha az ağrı kesici kullanıyorlar ve en büyük fark da bütün kontrolün kendilerinde olduğunu hissediyorlar. Bu yüzden doğumdan tatmin suda doğumlarda çok daha fazla oluyor.

Jin.Op.Dr.Selçuk Somer: Aynı zamanda doğal doğumun diğer prensipleri de anneye hareket serbestliği vermesi, aç kalmaması, kendi hormonlarının aktif olarak salgılanabilir durumda olması, doğumdan sonra anne ve bebeğin hiç ayrılmaması yani ten tene temasın sürekli olarak uygulanması bunlar eklenebilecek şeyler.

Op.Dr.Hakan Çoker: Doğumla ilgili pozitif olarak ne varsa aklınızda zaten bonus olarak geliyor yanında aynı anlattığın gibi. Bu yüzden de bence bütün hastanelerde yavaş yavaş doğum havuzu kurulmalı ve kadınlara bu imkan verilmeli.