Suda Doğum nedir?

Op.Dr.Hakan Çoker: Selçuk Bey bu suda doğumla ilgili çok soru geliyor. Bu yeni bir şey. Yapalım mı yapmayalım mı? Nedir bu suya doğum? Güzel bir şey mi?

Jin.Op.Dr.Selçuk Somer: Bence suda doğum çok güzel bir şey. Bunu neden söylüyorum? Yaklaşık 20 seneden fazla bir zamandır hem yurtiçinde hem yurtdışında bir çok doğuma şahit olan biri olarak söylüyorum: Daha suda doğum yapıpta mutsuz olan hiç kimseye rastlamadım. Tam tersi, suda doğumdan çıktıktan sonra herkes hayatlarının en güzel deneyimlerinden birini yaşadığını ifade ediyor. O yüzden çok güzel bir şey bence.

Op.Dr.Hakan Çoker: Yani, bu söylediğin doğru çünkü yapılan bilimsel çalışmalarda da suya giren kadınlarda doğumdan tatmin duygusunun daha da arttığını gösterdiler ve neredeyse ağrı kesici yapılan doğumlardaki kadar ağrının azaldığını ve geriye dönük ağrı kesici alanlardan daha fazla tatmin olduğunu da gösterdiler. O yüzden katılıyorum yani suda doğum yapan kadınlarda girdiğim doğumlarda hiç pişmanlık olmadı artı hepsi ikinci bebeklerinde de suya doğurmak istediler.

Jin.Op.Dr.Selçuk Somer: Ben de psikolojik de olsa en yorgun olduğum zamanlarda sıcak suya girdiğimde bir anda hissettiğim o harika duyguyu hatırlıyorum ve düşündüğümde sanırım hamilelerde aynı şeyi hissediyorlar doğumda

Op.Dr.Hakan Çoker: Buna Barbara Harper “Ah efekti” diye bir şey söylüyor yani “Ah etkisi”. Suya girer girmez birden çok rahatlıyorlar. Hatta ilk suya doğum tecrübelerimde dedik ki acaba bu kadınların ağrıları kasılmaları geçiyor mu? Kontrol etme gereğini hissettik. Baktık ki kasılmalar aynen devam ediyor ama hissetmiyorlar. Yani baya bir o rahatlama efektini bir anda görüyorsunuz. Hele bunu bilen kadınlar da bir an önce suya mutlaka girmek istiyorlar.

Jin.Op.Dr.Selçuk Somer: Ağrı olayı da doğumlarda en çok korkulan , normal vajinal doğumdan korkulmasının ana sebeblerinden biri. Suda doğum belki de buna ciddi bir alternatif sunabilecek.

Op.Dr.Hakan Çoker: Baya ciddi .. Hatta biliyorsun Aquadural diye de geçiyor. Doğum havuzuna girmek neredeyse epidural analjezik kadar etkili bir analjezik etki yapıyor.

Jin.Op.Dr.Selçuk Somer: Ve böylelikle Epiduralin bir çok yan etkisi de olabiliyor onlardan da korunmuş oluyorlar. Doğru mu öyle diyebilir miyiz?

Op.Dr.Hakan Çoker: Ozaman son olarak şöyle diyebiliriz: Epiduralin yan etkileri olmadan neredeyse epidural kadar ağrı kesici etki yapabilen bir şey suda doğum. O yüzden önerdiğimiz bir şey.

Jin.Op.Dr.Selçuk Somer: Epidural olunca yatağa bağlı kalınıyor, yeri geldiğinde suni sancı takılabiliyor, tansiyon düşebiliyor, hareket serbestisi azalabiliyor vs.. Suda doğumda bunların hiç birisi gözükmüyor.