Suda doğum yapmak isteyen annelerin sahip olduğu avantajlar nelerdir?

Op.Dr.Hakan Çoker: Suda doğurmak isteyen bir kadın için sunabileceğimiz avantajlar var mı? Yani diğer karada doğumla kıyasladığımızda niye suda doğum yapsın bu kadınlar?

Jin.Op.Dr.Selçuk Somer: Birincisi ağrı kesinlikle çok daha az hissediliyor, ve bu yüzden de klasik medikal ağrı kesiciler kullanılmıyor bunların yan etkilerinden korunmuş oluyorsunuz. İkincisi yer çekimi kaybolduğu için bazı kaslar çok daha iyi gevşiyor ve doğum çok daha kolaylıkla akıyor. Üç hareket serbestliği oluyor suyun içerisinde istediğiniz pozisyonda doğum yapabiliyorsunuz. Dört böyle olduğu için de müdahil doğumlar vakumlar takılması işlemleri çok daha az oluyor.

Doktor çoğu zaman vajinal kesi yapmaya gerek duymuyor, çünkü kaslar da çok güzel gevşemiş oluyor o dönemde çocuğun çıkışına ekstradan yardım etmemize gerek kalmıyor.O bölgenin İleri derecede yaralanması ve buna bağlı olarak yırtık oluşumları da suda doğumlarda olmuyor.Konuştuğumuz gibi annenin doğum sonrası memnuniyeti abartılı bir şekilde çok daha fazla iyi oluyor. Son bir konu da , şu ana kadar söylediklerimizin hepsinin tıbbi literatürde kanıtlanmış bir karşılığı var, bir de tam olarak kanıtlanmamış ama doğum yaptırmış binlerce ebenin doktorun gözleme bağlı bazı bulguları var; bu da su bebekleri denen bir kavram var açıkçası.

Tam doğum anında negatif basınç olmadığı için bebeklerdeki o boyundaki ve sırttaki aslında gerilmelerin varlığı doğum sonrasında daha az olduğu için daha az ağrı hissettikleri daha sakin oldukları, farkındalıklarının daha yüksek olduğu bu yüzden anneyle çok daha güzel kontak kurabildiklerini doktorlar da ebeler de gözlemliyorlar ve bunu da çok sık dile getiriyorlar yazılarında ve söylemlerinde. Ki biz de bunu gerçekten görüyoruz. Bir kaç fotoğrafla da bunu aslında açıklayabiliriz diye düşünüyorum.

Op.Dr.Hakan Çoker: Yani, aynı fikirdeyim katılıyorum ben de. Kendi annelerimizde suda doğumdan sonra söyledikleri en büyük ifadelerden biri “Biz daha bilgili ve daha farkındaydık bu yüzden çocuğumuzu daha farklı doğurduk.”İkincisi de “Bu bebekleri de birey olarak gördüğümüz için ve doğumda ben ne istiyorum değil de bebeğim ne istiyor sorusunu sorduğumuz için bunun devamında bebeklerimiz de daha sakin diğer bebeklerle kıyaslanınca daha rahat, daha az uyku problemli olarak daha az gazlı bebekler” Bu da suda doğumun yanında bonus olarak gelen bir şey.

Jin.Op.Dr.Selçuk Somer: Hatta bunu bir arttıran şöyle cümleler bile var: Bu bebeklerin daha sonraki fiziksel ve ruhsal gelişiminin de diğer bebeklere göre bir tık daha ilerde olduğunu iddia edenler , yüzmeye ve bazı sporlara daha yatkın olduğunu iddia edenler bile var açıkçası.

Op.Dr.Hakan Çoker: Bir de şunu vurgulayarak bitirelim: Bunlar için daha fazla bilimsel çalışmaya ihtiyaç var. Bunlar daha çok gözlemsel deneyimlere dayanıyorlar.