Suda Doğumu kimler tercih ediyor?

Jin.Op.Dr.Selçuk Somer: Suda doğumu kimler tercih ediyor?

Op.Dr.Hakan Çoker: Şimdi, suda doğurmak için bir kere az çok doğumuna sahip çıkman lazım, bu yüzden bu kadınlar biraz doğumla ilgili tercihlerine ulaşabilecek bir bilgiye sahip. Az çok bir eğitim veya suda doğum ile ilgili bilgiler alıyor. Bu kadınlar aslında doğurtulmak istemeyen kadınlar. Doğurmak isteyen çevresinden sadece destek isteyen kadınlar yani doğumlarına sahip çıkan aktif rol almak isteyen kadınlar yani biraz güçlü kadınlar ve geleceğe doğru kararlara aktif katılan kadınlar.

Bu kadınların zaten doğumda şunu yap bunu yaptan çok tercihlerine nasıl ulaşacaklarını anlatmak , onlara destek olacak bir ekip kurmak lazım. Bu destek sayesinde onlar kendileri doğumlarını yapıyorlar ve çok da güzel yapıyorlar itiraf edeyim. Böyle demiştin ya “Aşktır suda doğum”, aşkla seyrediyoruz biz de onları doğururken.

Jin.Op.Dr.Selçuk Somer: Kontrol daha çok hep kadında oluyor. Bebeğe de ilk dokunan o oluyor ilk kucaklayan ilk göğsüne alan da kendileri oluyor bu da ayrı bir zevk aynı zamanda.

Op.Dr.Hakan Çoker: Evet ilk dokunma işi çok önemli aslında, biz de önemsiyoruz . bağlanma açısından. Kontrolü seviyorlar o yüzden doğum eğitimlerinde onlarla biraz çalışıyoruz ki tercih etmekle bütün herşeyi kontrol etmek çok farklı bir şey. Onlara doğum anında bırakmayı ekibe güvenmeyi bebeklerine ve bedenlerine güvenmeyi öğretiyoruz biraz bu sayede daha problem yaratmayan bir kontrolle ve istedikleri gibi bir doğumla bebeklerine kavuşuyorlar.

Jin.Op.Dr.Selçuk Somer: Evet, anahtar kelime de bu zaten doğurmakla doğurtulmak arasında fark var. Suda doğum yapan anneler doğum yapıyorlar doğurtulmuyorlar kesinlikle.