Ten Tene Temas Babalar İçin Önemli midir?

Op.Dr.Hakan Çoker: Keşkesiz doğum ekipleri için doğumdan sonra bebek için anneyle ten tene temas çok önemli ama babayla da yaptırıyoruz ve bu bağlanmayı muhteşem güçlü kılıyor. Böylece bebeğe de sadece anne değil anne baba birlikte bir aile olarak büyütmeyi öğreniyorlar. Doğuma giren babaların hemen hemen hepsi doğumdan çok memnunlar.

Jin.Op.Dr.Selçuk Somer: O zaman şöyle de diyebiliriz herhalde: Evet babalar doğumun bir parçası oluyorlar ama figüran gibi değil aktif bir parçası olarak üstelik, en üst rollerden bir tanesi. Artı doğum bittikten sonra da bütün o doğumu başarmış oluyorlar. Onlar da başarmış oluyorlar ve bir tür kahraman çıkıyor kendi içlerinden bunu da hissediyorlar.

Op.Dr.Hakan Çoker: Zaten doğuma hazırlık kurslarında ve keşkesiz doğum ekiplerinde verebileceğimiz bir tane garanti var, normalde hiçbir şey hakkında garanti veremeyiz hayat gibi çünkü, ama babaların doğumdan kahraman çıkması konusunda garanti verebilirim. Eşler doğumdan sonra eşlerine diyorlar ki, “Sen olmasaydın yapamazdım.” Müthiş bir güç geliyor onlara müthiş bir birliktelik beraberlik geliyor. Haklısın doğumun kahramanı oluyor babalar keşkesiz doğumda.

Jin.Op.Dr.Selçuk Somer: Ben burada bir tek şey daha eklemek isteyebilirim, çünkü birde devamı var olay orada bitmiyor. Benim gözlemlediğim şöyle bir durum da var seninle daha önce de konuşmuştuk zaten anne ve baba arasında da bu kadar muhteşem bir olayı başarmış olmanın getirdiği güvenle ilişkiler de çok daha sağlamlaşıyor , daha çok birbirlerine kenetleniyorlar ve bundan sonraki olaylarda da beraberce o sorunların üstesinden gelebiliyorlar. Doğru mu?

Op.Dr.Hakan Çoker: Doğru. Keşkesiz doğum bir çeşit aileye de yatırım diyebiliriz.